Şiirle Yaşama doğru

Eingetragen bei: Sternnet Blog | 59

Sevgili dostum Cem İLDEM‘in hazırladığı, websayfamda hazırlanan blog’u çok beğendim. SternNET Blog da ilk yazımı bir şiirle deneme yazısını yayımlıyarak başlangıç yapacağım…

CENDERME

Cenderme, Hele bir söyle bakim, Ben nasıl sensiz kalayım. Hele bi de bakim, senden uzak yasamın acısı nedir. Hele bi düşün bakim, sensiz nasıl yaşanılır. Bilirim seninde bildiğini, işte gerçeğimiz budur bizim, altmışına kadar hep sevgiyle kalmak öyle kolay olmasa gerek. Bizde onsekizinde olsaydık, elbet bulurduk bir hal çaresini. Lakin yaşadıklarımızı sorgulamalıyız. Daha yaşıyacaklarımızıda.
Biz niye tosladık biribirimize Cenderme? Hele bir düşün. Bu kadar acıdan sonra kavuşmanın nedeni nedir sence? Hemen diyem sana, Bu kadar acıyı yaşadıysak eğer, mutluluğa varmaktır hakkımız ondan. Bu kadar acıyı yaşamışken bir ve bütün olmak varmışda ondan. Bu kadar hasreti ondan çekiyoruz. Acılarımızı birde kavuşmuşken yaşayıp tanıklığını yapıyoruz. İşte acıyı böyle bal edeceğiz sonunda Cenderme.
Altmışına geldiğimizde, nelere tanık olmadıkki. Pirsultanların direnişini pratiğimizde yaşadık, Alibabanın ihanetinede tanık olduk. Xızırpasa gibi aslını inkar edenler cevremizde eksildimiki. Ya biz nasıl görecektik bu hangeme içinde başlangıçta sevgiyle buluşmayı. Zındanlar bizimle ve bizimkilerle dolu. Fazla gördüler ateşe verdiler madimakta bizi, Daha Onyedisinde asmadılarmı genceciklerimizi, Ya üc fidanımıza ne dersin, Peki Kızıldereler kızıl akmadımı hep. Biz değilmiydik, askerlerin postalları altında sürekli ordan buraya dürtülenler, nasıl görecektik sevgiyi, Nasıl yaşıyabilirdik Mutluluğu Cenderme.
Cenderme sen aslında cok iyi bilirsin, Benim doğduğum topraklarda analarımızın karınları içindeki bebelerimizi süngü ucuna takıp onları katletmekten zevk alan bir düşmanımız var bizim. Gencecik kızlarımız kol kola girerek yüksek kayalardan kendilerini munzurun merhametine attılar, Düşmanın merhametsizliğindeki korkularından. Munzur hep kan akıyordu dersim diyarlarından. Cenderme Bilirsin, bu namussuzlar baştan tecavüzcü ve ırz düşmanlarımızdır. Hele de bakim Cenderme Nasıl mutlu olabilirdik söylesene bana.
Senin doğduğun topraklarda yükseldi pirsultanın dirilişi, Alişer haykırdı özgürleşmeyi, Peki Alibabanın ihaneti ile Hınzırpaşanın haramzedeliği bırkatımı biz Aşkı ve Sevdayı yaşamak için özgür topraklarımızda mutlu yaşasaydık bari. Bunlar hep acı ve hep tanıklığımızdır Cenderme. Biz bu acıları bal eylemek için tosladık biribirmize. Sabırlı olmayı zaten biliyorduk bu kadar acıyı yaşarken, Şimdilerde biraz celallendik galiba ikimizde. Emin ol Cenderme, çok yakındır düşüncelerimiz ve kimliklerimizle birlikte bizim özgürleşmemiz. Biraz daha sabır, Biraz daha gayret Cenderme.
Aşk ve Sevdanın adını Cenderme koydum
Cendermedir bendeki sevgiyi yeşerten.
Cenderme, Bir anadır hep geleceği yaratan ve hazırlayan
Cenderme, Bir hayat arkadaşıdır Hayatı “An” da yaşatan
Cenderme, Bir Can yoldaşıdır hep onuru ve değerleri koruyan
Cenderme, Bir Diriliştir hep hayatı anlamlandıran.
Ben, Cendermeye Pirsultanın yüce direnişinde tanıdım
Ben, Cendermeyi Nesiminin fırında buz kestiğinde tanıdım
Ben, Cendermeyi Bedrettinle destanlaşmasında tanıdım
Ben, Cendermeyi nazımın nazarında tanıdım
Ben, Cendermeyi suphilerin deryasında tanıdım
Ben, Cendermeyi İhanete karşı savaşımdan tanıdım
Ben, Cendermeyi Aslını inkar edenlere kinli olduğumda tanıdım
Ben, Cendermeyi Kocgirinden ete kemiğe bürünen,
Ben, Cendermeyi Dersimde isyan ateşine dönüşen
Ben, Cendermeyi Zilanda asileşen
Ben, Cendermeyi Ağrıdaki betonları delip çıkan
Ben, Cendermeyi Kürdistanın Özgürleşen dağlarında tanıdım.
Cendermeyi Hep onuruna baglı, hep diri, hep direnişçi gördüm
O, 17 sinde asılan gencecik özgürlük mücadelesini verenlerin anası
O, İdam sehpalarında idiallerine sahip çıkan devrimcilerin yoldaşı
O, İşkencelerde ser verip sır vermeyenlerin iz sürücüsü,
O, Düşüncesinden dolayı sürgünde olanların,
O, Taş atan çocukların ve zindan direnişçilerinin,
O, Devrim ve Sosyalizme bağlı olanların can yoldaşı,
O, Sevgiyi Özgürleştiren hayat arkadaşıdır.

Sana şan olsun Cenderme, Sende benim hayalimdeki Hayat Arkadaşımsın… Hayat seninle özgürleşir… Sevgi seninle çoğalıp yeşerir…
05
Arap KARADUMAN 18.04.2012 Saat 12.00

59 Antworten

  1. Hi, very nice website, cheers!
    ——————————————————
    Need cheap and reliable hosting? Our shared plans start at $10 for an year and VPS plans for $6/Mo.
    ——————————————————
    Check here: https://www.good-webhosting.com/

Hinterlasse einen Kommentar