ALICI’dan BEKLEDİĞİMİZ BAŞLANGIÇ DOSYALARI

a. İCPO

b. NCNDA

c. Bankanızdan ödeme draftı…. Tüm detaylar ön yazıda yazılıdır. (Ham sözleşmenin 6 ncı madedesinde ödeme şekilleri yazılıdır. DLC, SBCL veya BG. Bu seçeneklerden alıcı hangisiyle ödemesini gerçekleştirmek istiyorsa o ödeme biçiminin Draftını bankasından doldurtup gönderecek.)

Merhaba Sayin Yetkili

Satışa sunduğumuz ürünler hakkında detaylı belgeleri ve belgelerin işlevlerinin nasıl şekilleneceğini, prösedürün nasıl uygulanacağını ve alıcı ile satıcının taleplerinin nasıl sonuçlanacağını, birlikte yapacağımız çaiışmaların isteklerin, uygulanmasındaki prösedür ve bu çalışmalar için gerekli belgelerin işlevselliğinin nasıl olması gerektiği noktasında size açılımlarını aşağıda detaylarıyla yazacağım. Daha sonra yapılacak olan tüm çalışmaları hepsini birlikte paylaştığımız her adımda satıcı ve alıcı garantilerini birlikte zaten görmüş olacağız. Her aracının ve her alıcının satışa sunulan ürün hakkında, ayrı ayrı sorularının olması doğaldır, fakat soru ve cevaplarında reel olması gerekir. Yani çalışmalar içinde mutlaka çekincelerimiz olmalı ve biz bu çekinceleride açık açık konuşarak çözümlerini birlikte paylaşmalıyız. Paylaşılan bilgiler doğrultusunda hem ikna olma durumumuz, hemde devam eden çalışmalarında sonuca doğru ilerlemesini bize kazandırmış olacaktır. Fakat bu paylaşımlar telefonla emaille veya soru cevap şekliyle değilde, başlangıç evrakların gönderilmesiyle bu evraklar üzerinde pratik çalışmalarımızda her şeyi yazılı ve belgeli olarak paylaşmak durumundayız. Çünkü, sadece varmı yokmu sorularına verilen evetler veya hayırlar her zaman için reel değildir. Amma evraklar üzerinde yapılan çalışmaları yazılı iddia etmek diğer taraftanda belgeyle ıspat etmek gerekir. Ayrıca oluşan çekinceler varsa, mutlaka ingilizce detaylı mektup yazarak çekincelerimize cevap almalıyız.

Size gönderceiğim Belgelerin açılımlarını yazıyorum.

1.) Ülkemizde bazı kimseler alıcı konumunda gözükerek bu yolu aşındırdıkları için, Hiçbir satıcı banka garantisi, (BG) veya SBCL yada DLC akreaktif draftı olmadan, Türkiye ile ilgili çalışmalara kesinlikle sıcak bakmıyor. Maalesef aşımsış olan bu yolun hernekadar herkesi kapsamıyor olsada, genel anlamda satıcıların çok tanık olduğu vede bu konuda almış oldukları bu ön yargınında sebebsiz olmadığı, yaptığımız çalışmalarda bizlerde tanık oluyoruz. BG ve SBCL veya DLC den sonra, Ödemelerin Draft Kontrataki 6. ncı maddeye göre ya SBCL yada BG veya DLC draftının alıcı kendi bankası tarafından doldurup göndermesi gerekir.

2.) NCNDA Başlangıç belgesi. Bu belge yapmakta olduğumuz işin mahiyeti itibariyle bir ortaklık anlaşmasıdır. Alıcı, alıcı temsilcisi olan grup adına birisi, Satıcı temsilcisi ve satıcı tarafından doldurulması gereken bir belgedir. Bu belgenın iki ana işlevi bulunmaktadır. Birincisi: Birlikte bu işi yapan ekibin belge ve bilgi paylaşımında bulunması ve adresleri, isimleri ve tüm detayları açık olan kişilerin ve kurumların haklarının saklı tutmak kaydıyla, birlikte organize edilen işin iş takibini ve gerekli evrak paylaşımını yapmak için. İkinci husus ise: Alıcı, satıcı veya ilk iş takibinden sonra, herhangi birisinin diğer ekip taraftarlarından habersiz olarak yürüteceği yeni bir işin, soruşturmasını merkezi, Dünya Ticaret Örgütü normlarınca bilgi edinme hakkıdır. Bu hakkın beş yıl koruması içindir.

3.) Bankanızda alıcının alım gücünü gösteren DLC, BG veya SBCL akreaktifi proformasını, İCPO, NCNDA ile birlikte göndermesi gerekecek. Daha sonra müşteriye FCO ve Draft kontrati imzalayarak malın varlık belgelerini ve gerekli tüm dökümanları satıcı tarafından gönderilecektir.

Yukarıda açıklamasını yaptığım belgelerin yanısıra, Alıcının kendi başlıklı kağıdına, Madde madde istek ve önerilerini yazması ve bu alanda olan olumsuzlukların bıktırıcılığı ve maalesef her mal vardır diyenlerin %95 inin yalan ve dolandırıcılıkla çok içiçe olduğunu, Özellikle satışa sunulan ürünü, satış bölgesi ve satışa sunulmada yaşanan ve tanık olan sorunların detayları anlatılarak, bu işlerin çok hoyratça kullanıldığı için, bizim işin başında açık ve aleni olarak kuşkularımızın giderildiği takdirde bu işlemlerin esnasında doğru ve yanlışıda birlikte ayıklamış olacağız diye başlayan ve dahada başka şikayetlerinde ekleneceği ingilizce bir mektupla birlikte, emin olmaları halindede nelere ve hangi başka belgelere ihtiyaçlarının olduğunu beyan eden bir mektubu bana gönderin. Bu söylediklerimin toplam maaliyeti en çok yarım saatlik yada bir saatlik bir bilgisayar çalışmasıyla sonuçlanan ve daha önceden ileri sürülen gerekçelerin toplamını açığa çıkartabilen bir çalışma olacaktır.

A.) Belgeler bana geldiğinde en geç 72 saat içinde size Draft Kontratı gönderecegim. Draft Kontratı aldığınıza dair bir emeil göndereceksiniz ve sizin Draft kontratı imzalayıp bana ulaştırdıktan sonra, gönderdiğiniz NCNDA ile birlikte Kontratta Draft satıcı tarafındada imzalanıp ve yazdığınız mektubunda içeriğe cevap olan satıcının kendi cephesindekı cevabı, Satıcının Pasaport bilgileri, Export lisansı, Malın varlık belgesi, Malın analiz raporu, malın spotaj ve son üç yıllık vergi beyanamesi ile birlikte size gelecektir. Sizde bu arada Hukukçularınıza draft kontratı inceletip değiştirmek istediğiniz, yada eklemek istediğiniz maddeler varsa eklersiniz ve en geç 48 iş saati içinde draft kontratı imzalayarak BG, DLC yada SBCL akreaktif formatıyla birlikte direkt satıcı bankası adına geri göndereceksiniz.

B.) Satıcı sizden gidecek olan BG, SBCL veya DLC akreaktifinin proformasını bankasına yönlendirecek ve draft Kontratınızıda Nıjerya Noteri tarafından ve malın Nijeryadan transport edileceğine dair yetkili dairenin ve kurumun imzasıyla size Draft kontratın son halini gönderecektir. Müteakiben beş iş günü içindede Satıcı bankasından ilgili banakanıza POP gönderilecek.

C.) Sizden alındı emailini aldıktan sonra daha önce gönderdiğiniz BG veya SBCL formatını bankanız açılabilecek BG, SBCL veya DLC akraktifi şeklinde sadece format olarak hazırlayıp satıcıya gönderecek. Satıcıda bankasından POP yani malının varlığını ve bitmiş olan Draft Kontratın aynısını banka olarak üslenip sizin bankanızla karşılıklı bir çalışma yapacak. Bu işlem takriben her iki bankanın karşılıklı birkaç gününü alacak ve böylece bizim yaptığımız çalışma her iki banka tarafından POP ve POF olarak netlik kazanmış olacaktır ve daha önce hazırlanmiş olan BG, SBCL veya DLC formatı bankanız tarafından akreaktife dönüşecek, Satıcı bankasında yazılı olarak, %2 performans bond (PB) bankanıza ödenmesini kabul edecek.

D.) Bütün işlemlerin bitiminde Draft kontratta yazılıp ve bankalarcada imzalanmış olan prösedür hayata geçmiş olacak, malın yüklemesini Uluslararası denetleme kurulu olan SGS yapacak ve malı yükleyecek gemi kapaklarını kapatıp mühürleyecek. Mal Türk karasularına intikal ettiğinde alıcı fırması deniz saha komutanlığına başvurup malını teslim alarak millileştirme işlemine başlayacak. Mal limana yanştığında, Gemi kaptanı, Boşaltma firması ve Alıcının hazır bulunduğı bir platformda gemi kapaklarının mührü Limandakı SGS yetkilileri tarafından açılacak. Bu protokol faturayla birlikte alıcının bankasına intikal edecek ve intikalden üç banka iş gününden sonra acılmış olan BG, SBCL veya DLC akreaktifin önü serbest bırakılacak.

Yukarıda açılımını yaptığım belgelerin ve çalışmalarımız içinde malın gerçekten var olduğunu defalarca kanıtlayan bir çalışmaya eğer alıcı hala kendince bazı gerekçeler ileri sürüyorsa, bu durumda alıcının bu prösedürü yerine getirebilecek gücünün olmadığı, fakat iş prensibi olarakta topu taça bilerek attığı anlamından başka bir şey değildir. Çalışmalarınızda başarılarınızın devamını diliyorum. Müşterinin talep ettiği ürün için bir adet ham draft kontratı örnek olarak gönderiyorum. Müşteri gerçek Draft Kontrat ve FCO gelinceye kadar talep ettiği ürünün çalışmalarından detaylı haberdar olması için draft kontrat örneğini incelemesi için almak istediği ürünü ve çalışma koşullarından böylece detaylı haberdar olmuş olacaktır.

Fa: SternNET
Dip-Kauf. Arap KARADUMAN
Adres: Manteuffel Str. 12 10997 Berlin / Germany
eMail: arap.karaduman@gmail.com
Web: http://www.sternnet.com
Skype ID: SternNET.Com
Tel:. 0049 1742197764

128x128-pdfSternNET basligi.. Genel Hurda Analiz raporu

aliminyumhurdasıjpgcimentojphbakirhurdasıjpghms jpg